Mobilní dům vs Tiny house základní v tom slova smyslu že Tiny House má tu výhodu že má podvozek na kterém ho můžete teoreticky transportovat v praxi už je to spíše, tak že Tiny house úplně nesplňuje všechny parametry potřebné k převozu a když tedy ano tak je tak těžký že ho musíte táhnout většinou za traktorem nebo nákladním vozem. Prostě většina Tiny house se převáží jako nadměrný náklad. Naše mobilní domy se v podstatě nehrají na to že jsou Mobilheimy nebo Tiny House ani to nechceme být srovnáváni. Chceme si jít vlastní cestou! To znamená ano jsme mobilní to ve smyslu že vám přivezeme dům na pozemek hotový a dá se říct že během řádově hodin ho připojíme, usadíme, dokončíme nějaké dokončovací práce spojené právě s připojením a dům je hotový. A rozhodnete-li se dům prodat nebo se odstěhovat nebo cokoliv tak prodávající nekupuje dům s pozemkem, ale pouze dům to znamená je mnohem jednodušší takhle mobilní dům prodat. Vezmete-li v že naše domy jsou designovány tak, aby byly schopné zvládnout  15 až 20 transportů.

Během svého života kdyby někdo měl zájem o častější transport samozřejmě není problém, ale muselo by se tohle zohlednit už ve vlastní konstrukci. Tiny House mají jednu obrovskou nevýhodu že se snaží dostat svými rozměry minimálně šířkou do povolených transportních rozměrů 2,5 m. No prostě tak nebo tak do dvou a půl metru kde odečte-li tloušťku zdí tak se dostáváme vnitřní skutečnou šířku 2,3m což po pěti letech praxe s přestavbou kontejnerů můžu osobně říct že to prostě není moc. 220 je standardní vnitřní šířka takového tiny housu  a to je tak tak prostor na jednu velkou postel aniž byste byli schopní kolem té postele projít a nebude je to tak prostor na pracovní stůl židli a nějaký manipulační prostor za židlí už to není dost na to abyste si z toho prostoru udělali třeba koupelnu a kolem ní chodbičku.

Jenže co je na první pohled nevýhoda si myslím že je zároveň jednou z největších předností tiny housů a to je to že prostě omezený rozměr hlavně šířka a výška způsobili tu neuvěřitelnou pestrost různých řešení, vychytávek, designový zlepšováků kterých je ve světě tiny House na tisíce a kdo chce tak si je může všechny najít na Pinterestu, Instagramu a bůhvíkde a to se nám líbí. Tyhle vychytávky se nám líbí a jedna z takových vychytávek kterou dneska už běžně aplikujeme je ukrytí úložných prostor do schodů to znamená většina našich schodišť v případě modulárních patrových domů je vybavená úložným prostorem ať už z čela toho schodu jako výsuvný šuplík a nebo pod schodišťovými skříňkami.

Loft se sníženou platformou

Druhou vychytávkou je prostě loftové spaní, ten fakt že při spaní nad sebou nepotřebujete 2 až 3 metry volného prostoru a stačí vám  řekněme do jednoho metru je prostě nepopiratelný. Ložnice je jeden z nejhůře využitých prostoru v domě – strávíte v něm asi pouze řekněme průměrně 6 až 8 hodin denně a to vlastně jen spánkem to znamená světlá výška takové ložnice je nejhůře využitý prostor a to se snažíme změnit. To je důvod proč jsme začali rozšiřovat naše mobilní domy o loftové spaní.

Schodište po snížení platformy
Snížené schodište na platformu

S použitím loftu je spojena i další vychytávka a to je spojovací chodbička nebo platforma díky které můžete procházet mezi lofty máte-li na obou stranách domů aniž byste si museli slézt dolů po žebříku do základní výšky. My jsme toho využili v posledním aktuálně navrženém mobilním domě s loftem, který je pro klientku která v podstatě s tímhle nápadem přišla. Přestože tento koncept máme už více než rok v našem projektu na vlastní tiny House tak nás vůbec nenapadlo použít zlepšovák v mobilním domě. Po společném zapracování do již téměř hotového projektu nám toto dává obrovský smysl a po vzájemné dohodě jsme se dohodli že tento model budeme nabízet jako standardní model v našem portfoliu protože je fakt skvělý.

V tomto konkrétním projektu jsme snížili výšku této spojovací chodbičky tak, aby jste byli schopni pomoci téhle chodbičky se pohybovat v loftovém prostoru v úplně napřímené pozici a ať teprve pak vlastně vstoupíte do spacího prostoru a nemusíte v podstatě plazit v případě že jste dospělí až třeba k úložným prostorům nebo k posteli kde máte v úmyslu zalehnout. Snížením platformy jsme museli obětovat vrchní skříňky v kuchyni ale ty se nám vykoupí úložnými prostory v  místnostech které tato platforma protíná a to v koupelně a a přízemní pokoji.